Projektni dan "Zdravlje"

Autor: Ana Pavlović, Ivana Ernečić, 11. 4. 2023.

Prvi tjedan u mjesecu travnju (3., 4. i 5. travnja) posvetili smo obilježavanju važnih datuma – Svjetski dan voda (22.3.), Svjetski dan zdravlja (7.4.), Dan planeta Zemlje (22.4.), školski dan bez struje i ekrana (26.4.), te zelenu čistku mladih planinara koja će se održati pod proljetnim praznicima. Učenici viših razreda na svojim nastavnim satovima obrađivali su teme vezane uz zdravlje, zdravu prehranu, tjelesnu aktivnost, očuvanje okoliša, razmišljali o  važnosti održavanja uravnoteženog stanja u prirodi, uzrocima njegovog narušavanja, ispitivali kemijska svojstva vode (iz lokve, potoka, vodovoda) te utjecaju narušene ravnoteže u prirodi na zdravlje čovjeka.

Od početka tjedna, 3. travnja, pa do srijede, projekte su provodili i učenici nižih razreda koji su sa svojim učiteljicama i učiteljem učili o važnosti kretanja i zdrave prehrane, proučavali su razne zanimljivosti o prirodi i živom svijetu. Između ostalih aktivnosti, kretali su se na svježem zraku, spravljali zdrave napitke i obroke, učili kako grickalice zamijeniti zdravijim namirnicama, smišljali kvizove, slikali slike ekološke tematike i štošta drugo.

Ovim načinom nastojali smo se malo odmaknuti od svakodnevne rutine i učenike potaknuti da o svijetu oko sebe i svom zdravlju uče na malo slobodniji i zanimljiviji način.

U srijedu, 5.travnja,  održao se projektni dan pod zajedničkom temom „Zdravlje“. Taj dan učenici viših razreda škole, podijeljeni u 20-ak radionica, sa svojim predmetnim nastavnicima istraživali su i upoznavali razne aspekte zdravlja: od provjere kvalitete vode, spremanja raznih zdravih napitaka (smoothie i čaja), proučavanja zdravih načina uzgoja povrća, do potrage za informacijama o zdravlju, zdravoj prehrani i mentalnom zdravlju u raznim izvorima u književnosti i stručnoj literaturi. Učenici i učitelji posvetili su vrijeme kretanju na svježem zraku, orijentaciji u prostoru i fizičkoj aktivnosti kao bitnom preduvjetu za zdravi život.

Kratak opis svake radionice možete pročitati pokretanjem poveznica u nastavku.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr