Terenska nastava u Vukovaru

Autor: Sandra Štrlek, 30. 1. 2023.

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ naši su osmaši 24. i 25. siječnja proveli u Vukovaru – gradu heroju.

Ovu dvodnevnu terensku nastavu, čiji je cilj proširiti znanje učenika o Domovinskom ratu, organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar", a pod pokroviteljstvom je Republike Hrvatske.

Na put smo krenuli u ranim jutarnjim satima te smo oko 10 sati stigli u Memorijalni centar domovinskog rata, koji je smješten u prostorijama bivše vojarne 204. vukovarske brigade. Tu se nalazio i naš hostel u kojem smo bili smješteni.

Prvi smo dan odslušali predavanje o Domovinskom ratu nakon čega je slijedio vođeni obilazak MCDR. Obišli smo njihovu unutarnju i vanjsku izložbenu postavu.

Posjetili smo i dva muzeja, Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Upoznali smo povijesni razvoj vukovarskog kraja i vidjeli najznačajniji arheološki lokalitet u Europi.

Taj smo prvi dan posjetili i Vukovarski vodotoranj - simbol hrvatskog zajedništva u čijoj je obnovi sudjelovala i naša škola.

Drugog dana autobusom smo krenuli u obilazak memorijalnim lokacijama. Posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti u Borovom naselju, Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara te Crkvu sv. Filipa i Jakova.  Paljenjem svijeća i molitvom na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, kod Spomen ploče na Ovčari te kod spomen ploče u prostoru  Vukovarske bolnice odali smo počast svim stradalima u Domovinskom ratu.

Terenska nastava u Vukovaru završila je Školom mira te kvizom znanja za učenike.

Zahvaljujući ljudima uključenim u organizaciju ove terenske nastave naučili smo mnogo o Vukovaru i vukovarskoj prošlosti te smo se svojim domovima vratili puni dojmova i uspomena.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr