Priča iz Maruševca o Pričama iz Vukovara

Autor: Ljerka Brezovec, 17. 11. 2022.

Cijeli tjedan, od 14. 11 do 17. 11. 2022., prisjećali smo se stradanja našeg herojskog grada – Vukovara čija će žrtva zauvijek ostati zapisana u našim mislima i srcima.

Svaki dan tijekom ovog tjedna od 7.35 do 7.55 u školskom holu učenici osmih razreda naglas su čitali lijepe i tužne crtice Siniše Glavaševića osjećajući obvezu prema braniteljima Vukovara i Siniši koji je zapisao te priče, u ono zlo ratno vrijeme, i koje su stigle iz razrušenog i opkoljenog Vukovara.

Dana 12. studenoga 1991. u Hrvatskoj je rat. Siniša Glavašević, čovjek uvijek uzbuđenog novinarskog glasa kojega povezujemo s glasom slobodnog i nepokorenog Vukovara, šalje na faks svoje priče koje su se tada mogle slušati u programima Hrvatskoga radija. U međuvremenu se s Vukovarom dogodilo ono najstrašnije, a u toj tragediji hrvatskoga naroda stradao je na Ovčari i novinar Radio Vukovara Siniša Glavašević. U želji da za sve nas sačuvamo njegovo sjećanje na Vukovar, Matica hrvatska prihvatila je tiskanje knjige priča o Sinišinim ljudima i gradu, a mi smo tijekom četiri dana pročitali svih njegovih 24 priča.

U četvrtak, 17. studenoga 2022., naši hrabri branitelji Tihomir Buden, Damir Makovec, Stjepan Martinčević i Slavko Štrlek održali su osmašima predavanje o obrani Vukovara, svojim vlastitim iskustvima i značenju branitelja maruševečkog kraja u Domovinskom ratu u kojem su mnogi branitelji dali svoj život za slobodu stvarajući Lijepu Našu. Tom prilikom prikazali su i dokumentarni film u kojem su učenici čuli i vidjeli koliki je bio doprinos naših ljudi u ratu te kolika je žrtva podnesena za neovisnost i slobodu domovine, a to je najbolji način da se istina, pravda i hrabrost prenesu na mlade generacije.

Na kraju je zapaljena svijeća i izrečena molitva za sve poginule i nestale branitelje i civile u Vukovaru i u Domovinskom ratu.

Čast i slava svim hrvatskim braniteljima!

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr