Terenska nastava učenika, 3. razredi

Autor: DUBRAVKA PLAHINEK, 29. 2. 2024.

28. veljače 2024. godine, učenici trećih razreda iz Maruševca, Grede i Druškovca boravili su na terenskoj nastavi u Varaždinu. Dolaskom u Varaždin, središte naše županije, najprije su uz vodiča razgledali Varaždinsko groblje, jedno od najljepših u Europi. Saznali su da je groblje osmislio Herman Haller te da ono predstavlja ne samo počivalište mrtvih već je i spomenik prirode.

Šetnja je nastavljena do Starog grada-muzeja u kojem su učenici uz vodstvo kustosice muzeja upoznali način života u samom objektu tijekom nekoliko stoljeća. Poseban doživljaj bio je razgled izložbe odjeće i dodataka iz prošlih vremena kao i izložbe oružja.

Slijedio je posjet palači Herzer u kojoj se nalazi Entomološki muzej. Učenici su sa zanimanjem razgledali izložbu kukaca.  Tijekom razgleda sami su istraživali i otkrivali detalje o životu kukaca što im je bilo vrlo zanimljivo i izazovno. Uz život kukaca , saznali su detalje i o prirodoslovcu Franji Koščecu koji je zaslužan za postojanje ovakve zbirke...

Nakon obilaska oba muzeja uslijedio je razgled grada i otkrivanje tajni koje kriju zgrade i trgovi grada Varaždina. Tako su učenici pronašli i Anđelinjak, mjesto na kojem spavaju anđeli, vidjeli Županijsku palaču te Gradsku vijećnicu.

Tijekom šetnje gradom uz priče i legende, ukazivanju na pročelja starijih kuća-palača u gradu, pokojom ljubavnom pričom te objašnjavanje o „cimerima“ na ulazu u neke kuće  lagano je došao i kraj našoj terenskoj nastavi.

Kako je bilo, pogledajte u zbirci fotografija.

Dubravka Plahinek

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr