Isus Krist, naša zvijezda vodilja u Zagrebu

Autor: LJERKA BREZOVEC, 25. 11. 2023.

Učenici  viših razreda naše škole 22. 11.  2023. uživali su u rock operi  “Jesus Christ Superstar” u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija. Nakon uživanja u mjuziklu petaši  su posjetili Tehnički muzej, šestaši su bili u Muzeju grada Zagreba, sedmaši se sladili u Muzeju čokolade, a osmaši su ušli u Muzej iluzija.

Došavši u Zagreb, uživali smo u  rock operi  “Jesus Christ Superstar” u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija u režiji Damira Lončara koja govori o posljednjih sedam dana života Isusa iz Nazareta. Isus Krist je vjerojatno najpoznatija osoba našeg planeta i najveća zvijezda. Sinergija moćnih vokala Komedijina ansambla i Zbora, predvođenih Đanijem Stipaničevim u ulozi Isusa i Ervinom Baučićem kao Judom, i plesački izazovne koreografije na glazbu jednog od najpoznatijih djela svjetskog glazbenog kazališta, stvorila je na pozornici uspješan spoj vrhunskog pjevanja i odlične zabave u predstavi je izvedbeno, ali i scenografski i kostimografski, istinski užitak gledati.

“Jesus Christ Superstar” jedno je od najpoznatijih i najkvalitetnijih suvremenih glazbeno-scenskih djela, koje je dosad prikazano u više od dvadeset zemalja svijeta i vidjelo ga je više od pet milijuna ljudi.

Mjuzikl nas je itekako oduševio, a to je dokazano i velikim pljeskom učenika na kraju.

Nakon dvosatnog  mjuzikla učenici petih razreda posjetili su i razgledali Tehnički muzej Nikola Tesla. U demonstracijskomu kabinetu Nikole Tesle, gdje se nalazi stalni postav izuma Nikole Tesle, učenici su slušali kratko predavanje i sudjelovali u nekim pokusima koji su rekonstrukcija Teslinih najpoznatijih izuma.

Krenuli su i u obilazak odjela Transformacija energije. Tu su vidjeli prikaz razvoja tehničkih rješenja naprava, strojeva, uređaja i postrojenja koji su, pretvarajući energiju iz jednog oblika u drugi, omogućili dosege suvremene civilizacije. Učenici se spuštaju u rudnik i saznaju sve o uvjetima u rudnicima i vađenju ugljena u prošlosti. Zatim su razgledali odjel Prometna sredstva koji sažeto prikazuje povijesni razvoj prometnih sredstava na kopnu, vodi i zraku. Bili su i u planetariju, mjestu gdje ih je čekalo zvjezdano nebo i njegova ljepota.
Vidjeli su Mjesec i planete, pratili njihovo godišnje kretanje među zvijezdama.

Šestaši su krenuli u Muzej grada Zagreba gdje su mogli vidjeti kako je tekao razvoj samog grada uz brojne makete i izložbene primjerke koji svjedoče o političkom i gospodarskom razvoju te o načinu života općenito tijekom povijesti. Usput su prošetali i samim gradom te prošetali do Hrvatskog narodnog kazališta.

Učenici sedmih razreda posjetili su najslađi muzej u Zagrebu - Muzej čokolade Zagreb koji je učenike obogatio znanjem, okusima i uspomenom koje će se rado sjećati.

U Muzeju čokolade učenici su saznali mnoge činjenice o svijetu čokolade. Naučili su da povijest čokolade seže do drevnih Indijanaca Južne i Srednje Amerike. Kušali su devet vrsta čokolade iz svoje degustacijske kutije, upoznali se s čarobnom tvornicom čokolade Willyja Wonke, saznali za prvu tvornicu čokolade u Hrvatskoj u Rijeci ili za hrvatski izum, čokoladu s rižom Mikado.

Osmi su razredi ušavši u Muzej iluzija, ušli su u fascinantni svijet iluzija koji je poljuljao povjerenje u njihova osjetila, ali ih pritom oduševio; svijet koji ih je potpuno zbunio, ali i štošta naučio. Ostali su očarani i zadivljeni jer ništa nije onakvo kakvim se čini! Tako su se odupirali gravitaciji u kosoj sobi; doživjeli kako im prijatelj pred očima raste ili se smanjuje; izgubili se u beskonačnosti Sobe ogledala, poslužili nečiju glavu na pladnju te se konačno popeli na strop i podvig ovjekovječili fotografijom u Obrnutoj sobi! Kroz zabavne i atraktivne varke naučili su kako naše oči vide stvari koje mozak ne razumije. Na samom kraju zaustavili su se u prostoru za igru didaktičko-logičkim igračkama i zagonetkama i doživjeli malo frustracije i mnogo zabave, a to je bila i posljednja iluzija!

Učenici su na kraju prošetali i samim gradom do Hrvatskog narodnog kazališta, ušli u autobuse te se sretno vratili u Maruševec oko 18.30 sati.

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr