SJEVERNI VELEBIT- VELIKI ZAVIŽAN

Autor: BRANKA VRBANEC, 20. 10. 2023.

Velebit, naša najdulja planina, s prekrasnom prirodom, krškim formama i endemskim vrstama, uvijek je privlačila zaljubljenike u prirodu, a mladi planinari naše škole u organizaciji Planinarskog kluba Ivanec imali su priliku i tu ljepotu doživjeti.

Na put prema Sjevernom Velebitu, Zavižanu, krenuli smo 14. listopada uzbuđeni i u dobrom raspoloženju. U 5 sati ujutro ukrcali smo se u autobus i krenuli. Na naše odredište stigli smo oko 11 sati. Nakon provjere opreme, kratkog uvodnog predavanja voditelja krenuli smo prema vrhu Veliki Zavižan.

Planinarenje na Veliki Zavižan nije bilo previše izazovno te smo brzo stigli na sam vrh. Veliki Zavižan je krševit, klekovinom obrasli vrh, najpopularniji i najposjećivaniji među velebitskim vrhovima. Sam vrh je gol te ima izvanredno lijep vidik, jedan od najljepših na cijelom Velebitu. Osobito su dojmljivi vidici na more, a dobro se vidi i velik dio Velebita, Rožanski i Hajdučki kukovi i Veliki Kozjak.

Nakon planinarenja odmorili smo se kod planinarskog doma i imali priliku vidjeti najvišu meteorološku postaju u Hrvatskoj.  Ime Zavižan poznato je po visinskoj meteorološkoj postaji i popularnom planinarskom domu koji se nalazi na padinama obližnjeg vrha Vučjaka.

Uživali smo u prekrasnom jesenskom danu provedenom u prirodi koju su obojile boje jeseni.

Voditeljica: Branka Vrbanec

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr