Svečana primopredaja fotonaponskih elektrana za 12 škola Varaždinske županije

Autor: LJERKA BREZOVEC, 29. 9. 2023.

U četvrtak, 28. 9. 2023., u našoj se školi održala svečanost povodom puštanja u pogon fotonaponskih elektrana postavljenih na krovove 12 škola u Varaždinskoj županiji. Svečanost je, uz nazočnost predstavnika vlasti, izvođača radova, medija, učenika i učitelja bila održana u predvorju škole.

Na početku je ravnatelj škole Tomislav Vincek pozdravio sve prisutne.

Rekao je, između ostalog i, kako su na 12 krovova osnovnih i srednjih škola, čiji je osnivač Varaždinska županija, postavljene fotonaponske elektrane te kako je puštanjem u pogon solarnih elektrana zelena tehnologija stigla i u našu školu.

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek naveo je kako je Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i sport osmislio projekt Školski DIZEL – DIgitalno i ZELeno u svrhu određenog vida ekološke proizvodnje vlastite energije i kako obnovljive energije imaju univerzalnu primjenu na održivi razvoj, zaštitu okoliša i proizvodnju energije.

Načelnik Općine Maruševec gospodin Mario Klapša naglasio je kako Općina Maruševec zajedno s Varaždinskom županijom godišnje ulaže oko 30 tisuća eura za potrebne školskih objekata na maruševečkom području. Ulaganjem u solarne elektrane učenicima, ali i javnosti razvijamo svijesti o okolišu i održivom razvoju. Zahvaljujući solarnoj elektrani, Osnovna škola „Gustav Krklec“ Maruševec će na godišnjoj razni uštedjeti oko 6,5 tisuća eura na troškovima električne energije koje će moći usmjeriti za druge potrebe.

Na kraju, župan Varaždinske županije gospodin Anđelko Stričak kazao je kako je Varaždinska županija prijavitelj projekta "Povećanje kapaciteta obrazovnih ustanova Varaždinske županije za proizvodnju solarne energije" i na 12 krovova osnovnih i srednjih škola u Varaždinskoj županiji postavljene su fotonaponske elektrane. Projekt je sufinanciran kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora i kroz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu od 298.542,31 eura. Ukupna vrijednost projekta je 351.226,25 eura, pri čemu preostala sredstva osigurala Varaždinska županija.

Svečanosti su prisustvovali i gospodin Zdenko Đula, direktor HEP ODS “Elektra Varaždin”, ravnatelji škola koje su uključene u taj projekt te drugi uzvanici.

Za  kraj je dramska grupa voditeljice Ljerke Brezovec izvela scensku igru Osviještenost.

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / www.os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr